IMG_6351

Szkolenie Start it up – Islandia

W dniach 13.06.2015-20.06.2015 w islandzkim kurorcie narciarskim Blafjoll odbyło się szkolenie w ramach projektu Erasmus+ zorganizowane przez islandzką organizację Jorara. Nosiło ono tytuł „Start it up”, a jego głównym tematem była przedsiębiorczość społeczna. Zgromadziło ono młodych ludzi z niemalże całej Europy – od Hiszpanii i Włoch po Łotwę i Rumunię

IMG_6348 IMG_6350

 

Nazwa Szkolenia Start it up
Organizator szkolenia Jorara
Termin szkolenia 13.06.2015-20.06.2015
Miejsce szkolenia Islandia, Blafjoll
Uczestnicy (narodowości) od Hiszpanii i Włoch po Łotwę i Rumunię.
Relacjonujący Agata Zięba
Opis Szkolenia W dniach 13.06.2015-20.06.2015 w islandzkim kurorcie narciarskim Blafjoll odbyło się szkolenie w ramach projektu Erasmus+ zorganizowane przez islandzką organizację Jorara. Nosiło ono tytuł „Start it up”, a jego głównym tematem była przedsiębiorczość społeczna. Zgromadziło ono młodych ludzi z niemalże całej Europy – od Hiszpanii i Włoch po Łotwę i Rumunię.

Pierwszego dnia zaraz po przylocie udaliśmy się na szybkie zwiedzanie centrum Rejkjaviku – miasto zrobiło na nas bardzo dobre wrażenie. Późnym wieczorem dotarliśmy do miejsca zakwaterowania i po obfitej kolacji i zapoznaniu się z innymi uczestnikami szkolenia, udaliśmy się na spoczynek. Kolejnego dnia czekały na nas gry integracyjne i zadania, które pomogły nam lepiej się poznać i zacząć pracować jako grupa. W drugiej części dnia zaprezentowaliśmy swoje organizacje i wykonaliśmy tak zwane „Mission Impossible”, czyli 11 kreatywnych i ciekawych zadań, którymi między innymi były: stworzenie wielkiego planu dnia czy ułożenie piosenki oraz narysowanie logo naszego szkolenia. Podczas kolejnych dni wciągnęliśmy się już w całodniowy rytm szkolenia. Dowiedzieliśmy się, na czym dokładnie polega przedsiębiorczość społeczna i zapoznaliśmy się z jej przykładami.

Podczas szkolenia mieliśmy dużo okazji do prac w grupach, w których dyskutowaliśmy o różnych problemach, z jakimi borykają się kraje europejskie, wymyślaliśmy także rozwiązania tych problemów. Miłym przerywnikiem pomiędzy intensywnymi warsztatami były tak zwane „energizery” (krótkie zabawy integracyjne, pozwalające na rozluźnienie) oraz poranny „Morning Hat”.

Drugiego dnia po północy wybraliśmy się na niezapomnianą wyprawę na szczyt jedynego na świecie wulkanu, który można zobaczyć od środka. Choć taka wycieczka kosztuje 300 Euro, to już sama obserwacja panoramy Islandii rozpościerającej się z niego rekompensuje inne niedogodności. Oglądaliśmy tam zachód i prawie równoczesny wschód słońca, nie zauważalny ze względu na zjawisko białych nocy. Ten widok był wart każdego przelecianego kilometra.

Kolejnego dnia zwiedziliśmy Rejkjavik i odwiedziliśmy Hit Husid, czyli Dom Wspólny, gdzie islandzka młodzież może korzystać z wielu warsztatów i zajęć. Ideą takiego miejsca jest stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery, dzięki której przebywający tam młodzi ludzie czują się jak w swoim „drugim domu”. Nasz dzień w Rejkjaviku zakończyła wizyta w termach, a także beztroski wieczór w pubie. Była to też świetna okazja do integracji z resztą uczestników oraz chwila relaksu pomiędzy kolejnymi blokami zajęć. Późnym wieczorem rozpoczęła się interkulturalna noc. Trwała ona do białego rana i zakończyła się tradycyjna już dla nas wizytą w saunie.

Następny dzień owocował w wiele ciekawych warsztatów takich jak: oglądanie prezentacji o zbieraniu funduszy a następnie przygotowanie na jej podstawie własnego projektu, który miał dotyczyć przedsiębiorczości społecznej a także przedstawienie go innym grupom. Wieczór upłynął na świętowaniu dnia niepodległości w Rejkjaviku i tradycyjnej islandzkiej obiadokolacji z potrawami z baraniny.

Czas szybko mijał i ani się obejrzeliśmy, a trzeba było się pakować i wracać do domu. Ostatni dzień spędziliśmy na podsumowaniach i odebraniu naszych „Youth Pass”.

Na Szkoleniu nauczyliśmy się wiele o przedsiębiorczości społecznej i chyba każdy z nas wyjechał z postanowieniem rozpowszechnienia tej wiedzy w swoim środowisku. Nowe kontakty z ludźmi z różnych zakątków Europy poszerzyły nasze poglądy, a zawiązane znajomości na pewno zaowocują dalszą współpracą.

 

 

 

 

 

BACK