OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Szkolenie “Stories for Changes” – Łotwa, Jurkalne

Szkolenie „Stories for Changes” (Historie dla zmian), które odbyło się w nadmorskiej miejscowości Jurkalne na Łotwie, zostało zorganizowane dla osób z 12 różnych krajów przez organizację Humana People to People in Latvia. Jest to pozarządowa organizacja założona w 2006 roku. Jej celem jest zwiększanie społecznej świadomości w kwestii problemów związanych z rozwojem współczesnego świata.

11063537_911539888916836_6595785671765857544_o 11947876_10205207713057939_286272451225591321_o

Nazwa Szkolenia “Stories for Changes”

(Historie dla zmian)

Organizator szkolenia Humana People to People in Latvia
Termin szkolenia 21.08.15-28.08.2015
Miejsce szkolenia Łotwa, Jurkalne
Uczestnicy (narodowości) Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Grecji, Polski, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii i Macedonii
Relacjonujący Alicja Jakubowska
Opis Szkolenia Szkolenie „Stories for Changes” (Historie dla zmian), które odbyło się w nadmorskiej miejscowości Jurkalne na Łotwie, zostało zorganizowane dla osób z 12 różnych krajów przez organizację Humana People to People in Latvia. Jest to pozarządowa organizacja założona w 2006 roku. Jej celem jest zwiększanie społecznej świadomości w kwestii problemów związanych z rozwojem współczesnego świata.

 

Głównym celem szkolenia było uświadomienie uczestnikom jak wykorzystać storytelling (storytelling to sztuka używania opowieści do budowania więzi między ludźmi w biznesie i w życiu) do przedstawienia globalnych problemów w codziennej rzeczywistości każdego z nas. Ponadto dowiedzieliśmy się dużo o EYD (Europejskim roku na rzecz rozwoju) i glokalizacji, świetnego narzędzia do rozwoju lokalnych społeczności, które ukazuje jak funkcjonować zgodnie z zasadą: myśl globalnie, działaj lokalnie. Jednak to, co okazało się najważniejsze w całym szkoleniu to zadanie polegające na przygotowaniu kampanii społecznościowej w naszych krajach, która w prosty i łatwy sposób pokazywałaby wszelkie informacje zdobyte na szkoleniu.

 

Szkolenie okazało się być bardzo ciekawe. Trenerzy prowadzili zajęcia zarówno w formie wykładów oraz warsztatów. Dużo czasu poświęcaliśmy na naukę praktycznego wykorzystania storytellingu np. poprzez tworzenie postaci i scenografii ze starych przedmiotów, pojedynczych skarpetek do wymyślonych przez nas historyjek.

Nasze historie dotykały takich współczesnych problemów jak: globalizacja, globalne problemy środowiskowe, recykling. Mimo, że szkolenie trwało zaledwie tydzień dzięki świetnym trenerom dowiedzieliśmy się bardzo dużo i zdecydowanie rozwinęliśmy w sobie umiejętność kreatywnego myślenia.

Dzięki szkoleniu mieliśmy możliwość uczestniczenia w inspirującym spotkaniu z młodymi ludźmi:

– dziewczyną pracującą dla parlamentu europejskiego,

– chłopakiem walczącego o zachowanie terenów zielonych w Rydze,

– raperem poruszającym w swoich piosenkach różne problemy łotewskiej młodzieży.

 

Opowiadali nam oni o swoich doświadczeniach i działaniach. Spotkanie z nimi pokazało nam, w jaki sposób my możemy wykorzystać zdobytą wiedzę w dalszych kampaniach.

 

Naszym głównym zadaniem było przeprowadzenie kampanii społecznej na Łotwie w miejscowości Liepaja. Mieliśmy wiele różnych pomysłów i planów gotowych do zrealizowania. W mieście najpierw mieliśmy spotkanie na uniwersytecie z osobami pracującymi w dziale współpracy z zagranicą, następnie odwiedziliśmy ciekawy start up, (grupa chłopaków postanowiła wykorzystać stare rowery do zrobienia nowych, dawali starym przedmiotom nowe życie, a my mogliśmy spróbować naszych sił w jeździe na tych nietypowych rowerach). Kolejnym punktem naszej wyprawy było przeprowadzenie kampanii. Jako narzędzie naszej pracy postanowiliśmy wykorzystać technikę flash mob (określenie, którym przyjęło się nazywać sztuczny tłum ludzi gromadzących się niespodziewanie w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia, zazwyczaj zaskakującego dla przypadkowych świadków), która zachęcała przechodniów do zatrzymania się i zainteresowania kampanią. W parku ustawiliśmy plakaty z napisem: „połóż się i spójrz w niebo” i następnie przychodziliśmy z różnych stron wykonując te czynności. To doświadczenie okazało się bardzo ciekawe, część Łotyszy przyłączyła się do nas, niektórzy siadali na ławkach, inni kładli się koło nas, inni jedynie wykazywali zainteresowanie poprzez zadawanie pytań i chwalenie idei.

Ogólnie całe szkolenie okazało się świetnym przeżyciem. Zdobyliśmy bardzo dużo wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej. Szkolenie zmusiło nas do myślenia o nas samych i problemach w naszych społecznościach. Obecnie pracujemy nad naszą kampanią, o której będziemy musieli opowiedzieć już w styczniu 2016 roku na spotkaniu podsumowującym. Zachęcam do zapoznania się z całym projektem i naszymi kampaniami z innych krajów biorących udział w szkoleniu http://storiesforchanges.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

BACK