Spotkanie w grupach

Szkolenie “To the point” – Łotwa, Ragana

W dniach 19.08.15 – 25.08.15 w łotewskiej Raganie odbyło się szkolenie w ramach projektu Erasmus+. Nosiło ono tytuł „To the point”, a jego głównym tematem była komunikacja międzyludzka. Zgromadziło ono młodych ludzi z niemalże całej Europy – od Hiszpanii i Włoch po Gruzję czy Armenię.

Ogród Botaniczny Opera w Rydze

Nazwa Szkolenia “To the point”
Organizator szkolenia
Termin szkolenia 19.08.2015 – 25.08.2015
Miejsce szkolenia Łotwa, Ragana
Uczestnicy (narodowości) Społeczność Europejska od Hiszpanii i Włoch po Armenię i Gruzje
Relacjonujący Bartek Nowak
Opis Szkolenia W dniach 19.08.15 – 25.08.15 w łotewskiej Raganie odbyło się szkolenie w ramach projektu Erasmus+. Nosiło ono tytuł „To the point”, a jego głównym tematem była komunikacja międzyludzka. Zgromadziło ono młodych ludzi z niemalże całej Europy – od Hiszpanii i Włoch po Gruzję czy Armenię.

 

Pierwszego dnia zaraz po przylocie udaliśmy się na szybkie zwiedzanie centrum Rygi. Późnym wieczorem dotarliśmy do miejsca zakwaterowania i po krótkim zapoznaniu się z innymi uczestnikami szkolenia, udaliśmy się do swoich pokoi na odpoczynek po długim dniu podróży.

 

W trakcie trwania szkolenia przyzwyczailiśmy się do rytmu dnia i daliśmy się wciągnąć w wir pracy. Wieczorami organizowane były tzw. „wieczorki międzynarodowe”, podczas których uczestnicy szkolenia organizowali prezentacje o swoich krajach. W trakcie szkolenia częstą formą realizacji zadań były prace grupowe, w których zastanawialiśmy się nad różnymi problemami dotyczącymi komunikacji międzyludzkiej. Miłym przerywnikiem były różne ‚energizery’ – czyli krótkie przerwy, podczas których aranżowane były różne gry animacyjne. Na zajęciach odbywały się też burzliwe debaty, w których mieliśmy okazję spierać się i kłócić – potrafiły one rozbudzić nawet najbardziej znużonych uczestników. Oprócz rozwijania naszej wiedzy oraz umiejętności dotyczących komunikacji interpersonalnej, skupiliśmy się też na tematach społecznych takich jak obecna sytuacja polityczna na Cyprze, omawiane były także problemy społeczno – polityczne występujące w różnych krajach europejskich.

 

Najciekawsze było ćwiczenie, w którym każda grupa miała przedstawić akcję propagandową dotyczącą wybranego problemu ze swojego kraju. W wyniku tego zadania okazało się ze prezentacje z Polski, Litwy oraz Ukrainy dotyczyły tego samego tematu, czyli embarga nałożonego przez Rosję. Jednakże każdy z reprezentantów danego kraju przedstawił problem z innej perspektywy. Jak powszechnie wiadomo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia J

 

Ciekawym akcentem była też wycieczka do Salaspils. Miejscowości oddalonej o 20km od Rygi. Polakom może się ona kojarzyć ze swoją dawną nazwą, czyli Kircholm, gdzie nasze wojska stoczyły zwycięską bitwę ze Szwedami. Jednak celem naszej wycieczki był Urząd Miasta Salaspils, gdzie zaprezentowano nam tamtejszy region oraz jeden z największych w tamtym rejonie Europy Ogrodów Botanicznych. Była to też świetna okazja do integracji z resztą uczestników a także możliwość do złapania chwili oddechu między kolejnymi sesjami w naszej sali konferencyjnej.

 

Dobrze się nie obejrzeliśmy, a już było trzeba pakować walizki. Ostatni dzień spędziliśmy na podsumowaniach i przygotowaniu naszych „Youth Pass”. Ze względu na różne godziny wylotów kolejnych grup, nasze pożegnania trwały bez końca. Całe szkolenie, mimo pewnych niedogodności i problemów organizacyjnych, oceniamy pozytywnie. Nauczyliśmy się wiele o komunikacji międzyludzkiej oraz mogliśmy w praktyce dowiedzieć się, jak umiejętnie argumentować nasze wypowiedzi tak, aby były one zrozumiałe dla ludźmi z różnych zakątków Europy i kręgów kulturowych.

 

 

 

 

BACK